Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (08.11.2019)

BİST100 endeksinde hafif aşağı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne alış ağırlıklı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %2,37 yükselişle 103.544 seviyesinden kapattı. Geçen hafta yaptığı konuşmada ABD’ye gitme konusunda kararsız olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün ABD seyahatini gerçekleştireceğini açıklamasıyla 13 Kasım daveti yeniden piyasaların odak noktasına düştü, dün bu haberin etkisiyle BİST100 endeksi tarafında hızlı bir açılışın ardından endeks gün içinde 103,000 puanın üzerine çıkmayı başarırken hafta başından buyana yaşanan yükseliş %5’in üzerine çıktı. Dolar/TL tarafında ise Erdoğan-Trump görüşmesinin netleşmesiyle ABD ile ilişkilerin seyri izlenirken dün sabah 5,76 seviyelerinden 5,74 seviyesine doğru geri çekilme devam etti.

Tahvil tarafında’da Türkiye 2 yıllık tahvil faizi bir önceki kapanışa göre %2,09 düşerek %12,20 seviyesine gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi %1,62 puan gerileyerek %12,72’ye geriledi. Küresel piyasalara baktığımızda ise ABD-Çin ticaret görüşmeleri ve “Faz-1” anlaşmasının detayları takip edilirken, Çin, anlaşmanın devam edebilmesi için ABD tarafından uygulanan tarifelerin kaldırılması gerektiğini belirtmesi ve Kasım ayında anlaşmanın imzalanması beklenirken, ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasının ilk fazının parçası olarak bazı tarifeleri geri çekmek konusunda anlaştıkları haberiyle yurtdışı borsalarda tekrar toparlanma devam etti. Bu gelişmeler paralelinde BİST100 endeksi tarafında önümüzdeki günlerde 105,800 seviyesinin kısa vadeli hedef olmasını bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN