Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (08.10.2019)

BİST-100 endeksinde aşağı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne yükselişle başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %0,45 düşüşle 102.993’den kapattı. ABD ve Türkiye arasındaki iyimser temaslarla Eylül ayında değer kazanan Türk Lirası, ABD’den gelen açıklamaların ardından düşüşe geçti. Türkiye’nin güvenli bölge talebine sıcak bakmayan ABD, Türkiye’nin yapacağı operasyona da dahil olmayacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından TL, haftaya düşüşle başlarken Dolar/TL 5,75 seviyesine kadar yükseldi. Dün öğleden sonra ABD tarafından Trump’ın Türkiye ile ilgili olumsuz açıklamaları piyasalardaki tansiyonu yükseltirken Dolar/TL 5,85 seviyelerini görürken TL varlıkarda baskının devam ettiği görülüyor.

Yurtdışı tarafına baktığımızda ise ABD-Çin ticaret müzakerelerinin bu hafta Perşembe ve Cuma günü yeniden başlaması planlanıyor, basında yer alan Çinli yetkililerin ABD’nin kapsamlı ticaret anlaşmasına soğuk yaklaştıkları haberinin ardından yuan değer kaybetti. İngiltere tarafında belirsizlikler devam ederken İngiltere’de muhalefet partileri, Başbakan Johnson tarafından meclise yeniden getirilmesi beklenen 15 Ekim’de erken seçime gidilmesi önerisini reddetme konusunda anlaştılar. Dün BİST-100 endeksi tarafında TL’de değer kaybının tersine ilk seansta yükseliş yaşanırken, 105,000 zirve seviyesi görüldü, ikinci yarıda ise gelen satışlarla gün içi kazanımlar geri verilirken endeks tekrar 103,000 civarında dengelendi.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN