Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (08.08.2019)

BİST-100 endeksinde bugün tepki yükselişiyle güne başlayabiliriz

Güne yatay seyirde başlayan BİST-100 endeksi günü %1,53 düşüşle 98.056’dan kapattı. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları gerginliğinin artması ile küresel piyasalar haftaya sert düşüşle başlamıştı. Yuan’ın dolar karşısında 7,0 seviyesini aşması ile piyasalardaki endişeler de arttı ve Asya, Avrupa, ABD ve tüm piyasalarda satışlar hızlandı. Hafta ortasında ise Çin Merkez Bankası’nın yuan’a müdahale etmediklerini açıklaması ve ilk şokun atlatılması ile dün satışlar azalırken yurtdışı borsalarda tepki alımları görüldü.

Geçen hafta itibariyle yükselişe geçen Ons Altın, bu endişelerle son yılların en yüksek seviyesine çıktı. Küresel piyasalardaki kayıplara karşın TL varlıklardaki yükseliş bu hafta da devam ediyor. Satışlara sınırlı tepki gösteren BIST 100 dün ilk seansta tepki yükselişi içine girerken ikinci yarıda özellikle bayram tatilinin riskini almak istemeyen kredili yatırımcıların satışları dikkat çekerken endeks 98,000’in de altına sarktı. Merkez Bankası, dün 1 milyar dolarlık 1 ay vadeli swap ihalesi açtı. İhaleye 2milyar 310 milyon dolar teklif geldi. Döviz tarafında da TL pozitif fiyatlanmaya devam ediyor. 25 Temmuz PPK toplantısı sonrasında düşüşe geçen USD/TRY kuru dün 5,48’e kadar geriledi. TL varlıkların artan risk ortamında pozitif fiyatlanmasında ABD’den gelecek yaptırım olasılığının zayıflaması en önemli etken olurken merkez bankalarının faiz indirimi sürecinde olmaları ve TCMB’nin diğer hamleleri de destek sağlıyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN