Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (08.01.2015)

87000 Seviyesi Test Ediliyor

BİST 100 endeksi dün 85574-86911 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0.52 değer kazanarak 86909 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0.85 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0.30 değer kazandı.

Dün küresel piyasada hareketli bir gün geçirdik. Pazartesi günü yaşanan şok satışlar sonrası piyasaların önce toparlandığına, gün sonunda ise petrol fiyatlarındaki satışların devamıyla, hisselerinde yönünü negatife çevirdiğini gördük. Pazartesi akşamı sert şekilde gerileyen petrol fiyatları tüm dünyada sarsılmaya yol açarken, enerji ihracatçı ülkelerde satışların devam ettiğini gördük. Akşam saatlerinde petrol fiyatlarındaki satışların devamıyla Amerikan petrolü 47$ seviyesine gerilerken, başta enerji hisseleri olmak üzere tüm hisseleri negatif etkiledi. Özellikle Rusya’da satışlar tam hız devam ederken, Rus rublesi de aynı şekilde değer kaybetmeye devam etti. Gelişmekte olan ülke hisselerinden negatif ayrışan Rusya’da krizin derinleştiğini görüyoruz. Bugün Euro Bölgesi’nde ise hizmet PMI verileri takip edildi. Euro Bölgesi’nde karışık seyreden PMI verileri sonrası ek teşvik beklentileri artmaya devam ediyor. Euro Bölgesi hizmet PMI’nın beklentileri karşılamadığı günde, Almanya’da ise kısmi toparlanma görüldü. PMI verileri öncesi yatay seyreden Avrupa hisseleri, 2. Seansla beraber toparlanmaya başladı ve gün sonuna kadar primli şekilde devam etti. Ancak petrolde görülen şok satış dalgası sonrası Avrupa hisseleri de yönünü terse çevirdi ve günü satıcılı kapattı. Amerika’da ise ISM hizmet endeksinin beklentileri karşılamadığı ve gerilediğini gördük. Kış döneminin sert geçmeye başladığı Amerika’da son 6 ayın en yavaş hizmet büyümesi gerçekleşti. Bu akşam açıklanacak FOMC tutanakları öncesi, Yunanistan ve petrol fiyatlarındaki endişe artarak ilerlemeye devam ediyor. Amerikan hisseleri gün boyu vadeli de ve açılışta primliyken, petrol endişesiyle beraber geriledi. Özellikle teknoloji hisseleri yüzde 1 üzerinde değer kaybederken, Amerikan hisselerindeki satışlar 5.gün de devam etti. Amerikan S&P endeksi 2.000 kritik desteğine geri çekildi. Bugün sabah Asya seansında ise FOMC tutanakları öncesi primlenme görülmesine rağmen, Çin ve Japonya’da yatay seyir görüldü. Amerikan vadelileri ise 5günlük satış sonrası güne primli başladı.

Yurt içinde ise güne küresel piyasanın sert satışla başlamasıyla beraber her ne kadar satıcılı başlasa da satışların güçlü olmadığını ve toparlanmanın gecikmediğini gördük. Kritik 87000 seviyesinin test edildiği BİST 100 endeksinde, kritik bir döneme girdik. Yurt içinde veri akışının zayıf olduğu günde, yurt dışı konjonktür takip edilirken yurt içinde USDTL kurunun 2.3250 seviyesinin altında işleme devam etmesi de destekleyici unsur olarak görünüyor. Petrol fiyatlarının gerilemeye devam etmesi, yurt içinde enflasyondaki düşüşe destek olması beklenirken, cari açıkta ise iyileştirmelere neden olabilir.

Bugün veri akışından önemli bir gün geçireceğiz. Amerika’da ADP tarım dışı istihdam değişimi ve FOMC toplantı tutanakları piyasa açısından oldukça önemlidir. Son FOMC toplantısında 2015 ortalama marjinal fonlama faiz beklentisini 25 baz puan düşüren FED üyeleri, bunun nedenini nasıl açıklayacağı ve ekonomik görünüm hakkındaki detayları dikkatle izlenmelidir. Euro Bölgesi’nde ise yıllık bazda yüzde 0.1 daralma beklenen enflasyon verisi dikkatle izlenmelidir. AMB toplantısı öncesi Euro Bölgesi’ndeki enflasyon kritik önemdedir.

Teknik olarak 87000 seviyesinin test edildiği BİST 100 endeksinde önemli bir sürece girdik. Endeksin güçlenerek alıcılı seyre devam etmesi halinde 88000 ve 89000 seviyeleri, olası kar satışlarında ise 86000 ve 85500 seviyeleri takip edilebilir. Özellikle USDTL ve tahvil faizlerindeki hareketliliğe dikkat edilmelidir.

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne %7.79 seviyesinden başlıyor.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir