Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (07.10.2019)

BİST-100 endeksinde hafif aşağı bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne yükselişle başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %0,66 yükselişle 103.463’den kapattı. Piyasalar geçtiğimiz hafta ABD ve Avrupa tarafında PMI verilerine odaklanırken İmalat ve üretim sektörlerinde daralma yaşayan Euro Bölgesi’nde PMI Eylül ayında 45,7’ye gerileyerek Ekim 2012’den sonraki en düşük seviyeye indi, ABD’de ise ISM İmalat Endeksi Eylül’de 10 yılın en düşük seviyesine indi. ABD PMI verisinin Eylül’de de gerilemeye devam etmesi piyasalarda son aylarda konuşulan resesyon kaygısını artırdı.

Buna ek olarak ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları ve diğer göstergelerin de zayıflaması ile Fed’in yılın kalanında 3. Faiz indirimine gideceği beklentileri kuvvetlendi. Fed’in 30 Ekim’de politika faizini 25 baz puan daha indireceği beklentileri yüzde 80’e çıkmış durumda. Suudi Arabistan da petrol üretiminin normal seviyelere dönmesi haberleriyle Brent petrolün varili haftanın son iş gününde uluslararası piyasalarda 58,37 dolardan işlem gördü.

Yurtiçine baktığımızda ise TÜFE, Eylül ayında aylık %0,99 artış gösterdi ve yıllık TÜFE geçen yılın aynı ayına göre %9,26’ya geriledi, Petrol fiyatlarındaki gerilemenin de lehimize gelişiyor olmasının yanında Suriye’ye yönelik jeopolitik riskler Borsa İstanbul üzerinde satış baskısı oluşturmaya devam ediyor. Beyaz Saray açıklaması, Türkiye kısa süre sonra Suriye’nin Kuzeyine operasyon yapacak ABD dahil olmayacak haberi bugün Borsa ve TL üzerinde negatif baskı oluşturabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN