Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (06.11.2019)

BİST100 endeksinde yatay yönlü bir gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne alış ağırlıklı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,44 yükselişle 100.525 seviyesinden kapattı. Geçtiğimiz hafta 98,000’den dönen BİST100 endeksi bu hafta Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye raporunda not görünümünü negatiften durağana yükseltmesi, Pazartesi günü açıklanan TÜFE verisinin Ekim ayında yıllık %8,55 ile Aralık 2016 sonrası en düşük seviyeye inmesiyle enflasyondaki gerileme neticesinde TCMB’nin Aralık toplantısında da faiz indirimine gideceği beklentisinin kuvvetlenmesi, endekste alış ağırlıklı seyri desteklerken, yurtdışında ABD ve Çin arasındaki müzakere sürecinde ABD’nin 1 Eylül’de uygulamaya aldığı ek %15’lik yaptırımları kaldıracağı haberiyle Borsa İstanbul tarafında endekste 100,000 psikolojik direnç seviyesinin aşılmasını sağladı.

Dün ayrıca parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski başkan Çetinkaya’nın faiz indirimi istemediği ve bu nedenle görevden alındığını açıklaması, ardından da faizin de enflasyon gibi tek haneye ineceğini söylemesi ile TL, döviz karşısında sınırlı düşüş yaşadı Dolar/TL gün içinde 5,75 seviyesine kadar çıktı. Yurtdışı borsalarda ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasına yaklaşmakta olduğuna ilişkin işaretlerin etkisiyle yatırımcı güveninin artması sonucu yükselişler devam ederken içeride Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım tarihinde ABD’ye yapması planlanan ziyaretin netleşmesi yakından takip edilecek. Halkbank davasında 2 Aralığa kadar savcılık tarafından sunulan dilekçeye cevap vermesi için süre tanıdı.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN