Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (06.09.2019)

BİST-100 endeksinde açılışın yataya yakın bir seyirle gerçekleşmesini bekliyoruz, bugünden sonra kar realizasyonlarına dikkat…

Güne yükselerek başlayan BİST-100 endeksi gün sonunda %0,20 yükselişle 100.278’den kapattı. Piyasalar dün Çin’in Washington ile üst düzey görüşmelerin Ekim ayında yapılacağını onaylayarak ticaret savaşının yatışabileceğine ilişkin umutları yeşertmesinin ve Çin Devlet Konseyi’nin bankaların zorunlu karşılık oranlarının düşürülmesi çağrısı yapmasının ardından yükselişe geçti, gün içerisinde ABD, Avrupa borsalarında %1,5’un üzerinde yükselişler görüldü.

Yurtdışı piyasalarındaki iyimserlik İçeride 5 gündür yükseliş trendi içerisinde olan Borsa İstanbul tarafında da çok güçlü olmamakla birlikte 101,000’e yaklaşılma çabaları dikkat çekti. İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,20 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,03 değer kazandı. İkinci yarıda ise Banka hisselerindeki kısmi alımlarla endeks 100,000’in üstüne kalmayı başardı..

Temmuz toplantısında politika faizini 425 baz puan indiren TCMB’nin, 12 Eylül’deki toplantısında da faiz indirimine devam etme beklentileri satın alınmaya devam ediyor. Dün ABD’de ADP özel sektör istihdam Ağustos’ta 148 bin beklentisini aşarak 195 bin ile Nisan ayı sonrası en yüksek seviyede geldi. Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam öncü datası olan ADP özel sektör Ağustos’ta istihdam piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin