Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (06.08.2019)

BİST-100 endeksinde bugün hafif yukarı yönlü bir seyirde güne başlayabiliriz.

Güne satış ağırlıklı seyirde başlayan BİST-100 endeksi günü %1,01 düşüşle 98.673’den kapattı. Piyasalar haftaya ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında hızlı bir çözüme yönelik umutların azalması sonrası yuan dolar karşısında son 11 yılın en düşük düzeyine geriledi. Dolar/Yuan kuru, 2008’den bu yana ilk kez 7’yi aştı. Öğleden sonra ise Bu konuda Trump’tan beklenen karşı açıklamalar geldi bu gelişmeler neticesinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1,80’in altına inerken Petrol fiyatlarında 61 dolara doğru gerileme dikkat çekiyor, Diğer taraftan yurt içinde ise Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı TÜFE, temmuz ayında beklentilerin hafif altında aylık bazda yüzde 1,36 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 15.72’den yüzde 16,65 seviyesine çıktı. Düşüş trendinde olan ve Haziran ayında yüzde 15’lere inen yıllık enflasyon, aşağı yönlü seyrine Temmuz ayında mola verdi. Öte yandan Merkez Bankası, yabancı para cinsi zorunlu karşılıklarda düzenleme yaptı.

Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılıkları tüm vadede 100 baz puan artırırken, banka nezdinde dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklarda faizi 100 baz puan indirdi. Dolar/TL ise haftaya 5.61’in üzerine test ederek başlarken, temmuz enflasyonu ve TCMB’nin döviz hamlesi sonrası kur 5.54 seviyesine geriledi. BİST-100 endeksi ise günün ilk yarısında yurtdışı borsalardan pozitif ayrışarak yükseldiyse de ikinci yarıda ABD vadelilerindeki satışların inme kazanmasıyla tekrar satışlar ön plana çıktı.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin