Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (05.11.2019)

BİST100 endeksinde hafif yukarı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne alış ağırlıklı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %1,65 yükselişle 100.087 seviyesinden kapattı. Haftanın ilk günü yurtiçi piyasalarla ilgili gelen olumlu haber akışı Borsa İstanbul tarafında pozitif rüzgarların esmesinde etkili oldu, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Cuma günkü raporunda Türkiye’nin kredi notunu teyid ederken not görünümünü “negatif”ten “durağan”a yükseltirken, Fitch’in ardından gözler, benzer adımlar atmalarının beklendiği diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına çevrildi, diğer taraftan dün TÜİK, ekim ayı enflasyonunu açıkladı.

TÜFE’de 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,00, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,55 gerçekleşti. Son haftalarda küresel risk iştahının yüksek olması neticesinde TL varlıklar haftaya pozitif başladı, Geçen haftayı 5,70 üzerinde tamamlayan USD/TRY kuru dün 5,68’e kadar gerileyerek Barış Pınarı Harekatı ve ABD ile yaptırım gerginliğinin yaşandığı 7 Ekim sonrası en düşük seviyesine kadar gerilerken BİST100 endeksi tarafında gap’li bir açılışın ardından 100,000 puanın üzerinde hisse bazı hareketlerde tutunduğu gözlendi. Yurtdışı borsalarda yukarı yönlü seyrin devam etmesi durumunda içeride yükseliş eğiliminin devam etmesini bekleyebiliriz. Bu hafta piyasalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım tarihinde ABD’ye yapması planlanan ziyareti ve ABD ile Çin arasında Kasım ayında yapılması beklenen ticaret anlaşmasının netleşmesini takip ermesini bekliyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN