Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (05.08.2019)

BİST-100 endeksinde yurtdışı borsalara paralel aşağı yönlü bir açılış bekliyoruz.

Güne satıcılı seyirde başlayan BİST-100 endeksi günü %2,18 düşüşle 99.679’den kapattı.
Piyasalar geçtiğimiz haftanı en önemli konularından biri olan FED faiz indirimini konuşurken Perşembe günü uluslararası piyasalarda hisse senetleri ABD’nin Çin ithalatına yönelik yeni vergi açıklamasının ardından düşüşe geçti. Perşembe günü Fed Başkanı Powell’in faiz indiriminin uzun sürecek bir genişleme döngüsünün başlangıcı olmadığını söylemesiyle birlikte faizler yükselirken, ABD’de tarım dışı istihdam Temmuz’da 164 bin artarak ekonomideki zorluklara rağmen istihdam piyasasının gücünü koruduğunu gösterdi. İşsizlik oranı değişmeyerek %3.7 oldu. Haftaya 5,67 seviyesinden düşüşle başlayan USD/TRY kuru, Çarşamba gün içinde 5,51’e kadar gerileyerek Nisan sonrası en düşük seviyeye indikten sonra 5,62 seviyesine kadar yükseldi.

Haftanın son işlem gününde ise küresel piyasalarda ABD Başkanı Trump’ın Çin’e ek vergi uygulanması kararı ile sert satışlar yaşandı. Asya öncülüğünde tüm hisse piyasalarında düşüş yaşanırken BIST 100’de %2 kayıpla 100,000’in altına gelindi. Türkiye 2 Yıllık gösterge faizinde ise işlemler 20 baz puan artışla 16,18’den gerçekleşti. Bu haftanın ilk gününde yurtiçinde Enflasyon verileriyle güne başlanacak, Temmuz ayı TÜFE beklentisi %1.6; yıllık bazda ise % 16.95 artması yönünde.

PİYASALARI CEBİNİZDEN ÜCRETSİZ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin