Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – (02.12.2019)

BİST100 endeksinde hafif yukarı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne alıcılı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,21 düşüşle 106.903seviyesinden kapattı.

Geçtiğimiz hafta ortasından sonra piyasalarda ABD borsalarının kapalı olmasıyla zayıf bir görünüm yaşandı. Yatırımcılar ABD–Çin ticaret anlaşmasına ilişkin gelişmeleri beklemeyi sürdürüyor. ABD’nin Çin mallarına yönelik bir sonraki tarifesi 15 Aralık’ta uygulamaya girecek. Çin tarafından geçen hafta yapılan açıklamada ABD’nin Hong Kong’daki protestocuları destekleyen yasa tasarısına misilleme yapacağı belirtilmişti. Buna karşılık detay verilmedi. Çinli yetkililer ise karşı yaptırımlarla tehdit etti ve Çin Dışişleri Bakanı Yardımcısı Le Yucheng Washington’ın Çin’in yurtiçi işlerine müdahalesini acilen bırakmasını talep etti. Asya borsalarında satış yönünde baskıların arttığı görünüyor.

Yurt içinde de ise geçen hafta zayıf veri takviminin yanında siyasi ve jeopolitik riskler biraz daha ön plana çıktı ABD ise S-400 gerilimi sıcaklığını korurken hafta sonuna doğru ABD borsalarının kapalı olmasıyla BİST100 endeksinin 106.000’in üzerinde kalma çabalarını izledik. Dolar/TL tarafında da hafta içinde 5,79 seviyesinin görülmesinin ardından haftanın son günü 5,75 civarında fiyatların oluştuğu görüldü. TCMB, Cuma açıkladığı Finansal İstikrar Raporu’nda kurdaki oynaklığın azaldığını, faizlerde gerileme olduğunu ve bankacılık sektörünün sermayesinin güçlü olduğunu vurguladı. Bu hafta veri açısından yoğun bir hafta olacak bugün içerde 3. Çeyrek büyümeyle, yurtdışında PMI dataları beklenirken Salı günü yurtiçinde enflasyon verileri takip edilecek.

Gün içi beklediğimiz direnç seviyeleri 107.400 – 108.00 – 108.500 olacakken; destek seviyeleri ise 106.000 – 105.400 – 104.800 olacak.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN