Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (9.09.2020)

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen haftanın son bölümünde ABD teknoloji hisselerinde yaşanan sert satışlar dün tekrar gündeme geldi. Teknoloji hisselerinde gözlenen satıcılı seyir ve petrol fiyatlarındaki düşüş küresel piyasalar ve risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu. Yurt dışında bozulan görünüme bağlı olarak BIST-100 Endeksi günü %0,66’lık düşüşle 1.089,60 puandan tamamladı.

ABD borsaları dün günü sert düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah tepki alımları etkili oluyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne karışık açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,48 – 7,49 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,48’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Küresel piyasalardaki zayıf görünüm Borsa İstanbul’da da kararsız bir görünüm yaşanmasına neden oluyor. Son haftalarda geniş bir bant içinde konsolide süreci yaşanan endekste kritik gördüğümüz destek seviyeleri üzerinde tutunma çabası devam ediyor. Endeks bahsettiğimiz bu kritik destek bölgesinin bulunduğu 1.075 ile 1.064 aralığının altına yeniden sarkmadığı sürece geri çekilmelere temkinli yaklaşmak gerekiyor. Yukarıda ise oluşan son düşüş trendini takip ediyoruz.

Dün gün içi işlemlerde bu trendin üzerine hareketler görülse de kapanış trendin altında gerçekleşti. Bu trend bugün itibariyle 1.100 civarında bulunuyor ve kısa vadedeki en güçlü direncimizi oluşturuyor.

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN