Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (8.01.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

Aşı kaynaklı iyimserliğe ek olarak ek mali teşvik paketine ilişkin güç kazanan beklentileri dün küresel hisse piyasalarını destekledi. Son günlerde pozitif bir seyir izleyen BIST-100 Endeksi dün de yukarı yönlü seyrini sürdürerek günü %1,12’lik yükselişle 1.522,24 puandan tamamladı.

ABD borsaları güçlü gelen ISM hizmet PMI rakamlarının katkısıyla günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında Çin borsaları haricinde güçlü yükselişler hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,34 – 7,35 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,33’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi son haftalarda alışık olduğumuz gün içi ve kapanış bazlı zirve yenileme serisini dün de devam ettirdi. Yurtdışı piyasalardaki olumlu hava ve TL’deki değerlenme borsada da yukarı yönlü hareketi destekler nitelikte. Endekste kısa vadede ilk destek noktamız 1.500-1.510 aralığına çıkmış durumda. Gün içi işlemlerde burası referans olarak takip edilebilir.

Buranın altında orta vade için bugün 1.467 civarında bulunan son 2 aylık dönemde izlediğimiz yükselen trend desteği önemli olacak. Önceki günlerde de bahsettiğimiz üzere bu trende kadar olacak geri çekilmeler sınırlı düzeltmeler olarak izlenebilir. 1.500 üzerindeki kapanışların devam etmesi durumunda son yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 1.600 civarı gündemde olmaya devam edecektir. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN