Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (5.08.2022)

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel hisse piyasalarda dün yumuşak inişe ilişkin beklentilerle risk iştahında güçlü seyir öne çıkarken, akşam saatlerinde ABD borsaları günü karışık tamamladı. BIST-100 Endeksi ise risk iştahının etkisi ve finansalların desteğiyle günü %1,46 oranında değer kazancıyla 2.723,67 puandan tamamladı. Dün güçlü olan risk iştahının bu sabah itibari ile gücünü koruduğu görülürken, açıklanacak tarım dışı istihdam rakamlarının ardından volatilitenin artış kaydettiği görülebilir.

ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 17,93 – 17,95 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 17,94’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Tarihi zirvesini geçerek 2.700 – 2.750 aralığındaki ilk direnç bölgesine giren BIST 100’de bugün 2.750 takip ettiğimiz ilk direnç olacak. Saatlik grafiklerde teknik göstergelerde yorulmalar yaşansa da günlük grafiklerdeki güçlü görünüm korunuyor. Gün içinde 2.750 direncinde zorlanılsa bile, burası aşılacak olursa alımlar hız kazanabilir. Önceki günlerde de bahsettiğimiz gibi endekste yükseliş devam ettiği sürece iz süren stoplarla bu yükselişin takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kısa vadeli stop için takip ettiğimiz ilk desteğimizi de daha önceki tarihi zirve olan 2.685 olarak güncelliyoruz. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece geri çekilmelerin sınırlı düzeltmeler olarak kalacağını, bu nedenle de mevcut pozisyonların korunabileceğini değerlendiriyoruz. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!