Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (5.02.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

ADP istihdam değişiminin ardından dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları da beklentilerden iyi gelirken, güçlü gelen ekonomik veriler küresel hisse piyasalarını destekledi. Son günlerdeki yükselişin ardından dün bankalar özelinde etkili olan kâr satışları nedeniyle dalgalı bir seyir izleyen BIST-100 Endeksi günü yatay bir kapanışla 1.534,90 puandan tamamladı.

ABD borsaları günü %1’leri aşan yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,15 – 7,16 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 7,14’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100’de önceki gün olduğu gibi dün de oldukça dar bir bant içinde hareket gerçekleşti. Güne sınırlı yükselişle başlanıp gün içinde yukarı yönlü sınırlı alımlar görülen endekste günün devamında alımların güç kazanamadığını görüldü ve endeks gün içi kazanımlarını geri vererek yatay bir kapanış gerçekleştirdi. Günlük grafiklerde teknik göstergelerde zayıf seyir devam ederken işlem hacmi de son zaman ortalamalarının az da olsa altında seyrediyor.

Tüm bunlara rağmen endeksin kısa vade için referans olarak izlediğimiz 1.525 üzerinde tutunması olumlu taraf olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması eski zirveleri gündemde tutmaya devam edecektir. 1.525’in altında olacak bir haftalık kapanış ise gelecek hafta için olumsuz sinyal oluşturacaktır. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN