Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (30.04.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed Başkanı Powell’ın güvercin tondaki mesajlarının etkisiyle küresel hisse piyasaları dün güne olumlu açılışlarla başlarken, günün ilerleyen bölümünde dalgalı bir seyir izlendi. Bu hafta toparlanma çabasının öne çıktığı BIST-100 Endeksi yurt dışına kıyasla pozitif ayrışarak dün günü %1,13’lük yükselişle 1.401,52 puandan tamamladı.

ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,21 – 8,23 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,22’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

BIST 100’de önceki günkü sınırlı geri çekilmenin ardından dün yeniden yukarı yönlü bir hareket izledik. Son zamanlarda düşük işlem hacimleri yeni normal haline gelirken, dünkü işlem hacmi 28 Ekim’deki yarım günlük işlemlerin ardından son zamanların en düşük seviyesinde kaldı. Bu durum piyasada son zamanlarda oluşan hareketlerin piyasa katılımcıları tarafında yeterince destek bulamadığını işaret ediyor.

Dün 1.400’ün üzerini test eden endekste 1.423 ilk kritik direnç olmaya devam ediyor. Aşağıda ise ilk destek 1.380’de olup buranın altında 1.363 çok daha önemli olacaktır. Bu seviyenin altında olacak kapanışlar satış baskısını artırabilir. Bugün nisan vadeli sözleşmelerde son işlem günü olması nedeniyle hisse bazlı hareketlerin ön plana çıkabileceği göz önünde bulundurulmalı. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN