Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (3.05.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel çapta takip edilen ana gündem maddelerinde bir değişim bulunmazken, cuma günü küresel hisse piyasalarında düzeltme hareketleri etkili oldu. Yurt dışındaki zayıf görünümün etkisiyle BIST-100 Endeks cuma gününü %0,26’lık düşüşle 1.397,82 puandan tamamladı.

ABD borsaları cuma gününü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında Japonya ve Çin borsaları tatil nedeniyle işlem görmezken, diğer borsalarda genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,28 – 8,30 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,29’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

BIST 100 mart ayının ortalarından beri devam eden düşüş trendinin ve tarihi zirvelerden TCMB Başkanı değişiminden sonra görülen dip seviyeleri baz aldığımızda geri dönüşte %38,2 seviyesinin bulunduğu 1.384’ün üzerinde kapanışlar gerçekleştirdi. Bu kapanışlar olumlu olmakla birlikte hareketin son zamanların en düşük işlem hacimleri ile gerçekleşiyor olması ve önemli dirençler geçildikten sonraki hareketlerin oldukça sınırlı kalması yükselişlere karşı temkinli olmamıza neden oluyor.

Endekste kısa vade için 1.423 biraz daha orta vade için 1.462 oldukça güçlü dirençler konumunda olup, bu seviyelerin üzerine çıkılması son dönemdeki zayıflığın son bulmasını sağlayabilir. Aşağıda ise kısa vade için 1.380 biraz daha orta vade için 1.350 önemli destekler konumunda bulunuyor. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN