Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (28.02.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

Pakistan – Hindistan arasında artan gerilim ve yaşanan gelişmeler jeopolitik risklerin yükseliş kaydetmesine neden olurken küresel hisse piyasalarında satış baskısı artış kaydetti. Dün güne yatay bir açılışla başlayan BIST-100 Endeksi yurt dışındaki olumsuz görünüme bağlı olarak günü %0,84’lük bir düşüşle tamamladı. ABD borsaları dün günü düşüşle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,30 – 5,31 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:50 itibariyle 5,32’li seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yeni haftaya yükselişle başlayan ve önceki gün de yükselişini sürdürerek olumlu bir teknik görünüm sunan BIST-100 Endeksi dün Pakistan – Hindistan arasında artan gerilime bağlı olarak düşüş kaydetti. Yurt dışı piyasalarda artan satış baskısı endeks üzerinde etkili oldu. Pakistan – Hindistan arasındaki gelişmeler piyasaların takibinde yer almaya devam ediyor. Endekste aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda 103.700 seviyesi destek olarak izlenmeye devam edilecek. 103.700 desteği altındaki kapanışlarda endeksteki satış baskısının artış kaydettiği ve 500 günlük ortalamaya doğru düşüşlerin hız kazandığı görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 105.000 – 106.000 aralığı direnç bölgesi olarak takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN