Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (26.02.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yükselişe bağlı olarak küresel hisse piyasalarında sert satışların etkili olduğu görülüyor. Gün içi volatilitenin önemli ölçüde artış kaydettiği BIST-100 Endeksi dün günü %0,35’lik yükselişle 1.488,21 puandan tamamladı.

ABD borsaları günü sert düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelilerinde satıcılı seyir devam ediyor. Asya piyasalarında %3’leri bulan kayıplar hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,20 – 7,21 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,47’li seviyelerden işlem görmekte. Endeks kapanışının ardından yurt dışı piyasalarda artan satış baskısı ve devam eden zayıf görünümü dikkate aldığımızda BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi dün güne boşluk bırakarak sert bir yükselişle başlasa da devamında gün ortasına kadar gelen satışları izledik. Öğleden sonra ise sınırlı diyeceğimiz tepki alımları ile artıda kapanış gerçekleşse de zayıf görünüm devam etti. Endekste kısa vade için ilk güçlü destek noktası, geçtiğimiz ay sonunda görülen düzeltmede test edilen en düşük seviyenin bulunduğu 1.431 seviyesi. Buranın altında 1.396 – 1.381 izleyeceğimiz en güçlü destek bölgesi olacaktır.

Bugün vadeli piyasalarda şubat vadeli işlemlerde vade sonu olması nedeniyle gerek hisse bazlı gerekse endekslerde volatilite artışı yaşanabilir. Kısa vade için endekste 1.508 biraz daha orta vade içi 1.540 aşılamadığı sürece yükselişlere karşı temkinli duruşumuzu koruyacağız. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN