Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (25.12.2020)

BIST-100 Güne Başlangıç

Noel tatili nedeniyle erken kapanışların yaşandığı küresel hisse piyasalarında dün de olumlu hava korundu. TCMB’nin beklentilerin üzerinde faiz artırımına gitmesi ve enflasyonla mücadele konusunda verilen güçlü mesajlar dün yurt içi piyasaları destekledi. BIST-100 Endeksi günü %0,59’luk yükselişle 1.426,00 puandan tamamladı.

Bugün ABD ve Avrupa borsaları Noel tatili nedeniyle kapalı olacak. Küresel çapta birçok piyasanın kapalı olacağı günde işlem hacminin zayıf seyrettiği görülebilir. Asya piyasalarında tatil nedeniyle bazı borsalar kapalı olurken, Çin ve Tayvan borsalarında yeşil bir renk hâkim. Endeks kapanışında 7,58 – 7,59 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,58’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi dün bir kez daha gün içi ve kapanış bazlı rekor seviyelerini yeniledi. Günün ilk bölümünde sıkışık bir seyir izleyen endekste TCMB’nin beklentilerin üst bandında gerçekleştirdiği faiz artışı sonrası alımlar etkili oldu. Teknik göstergelerin bu yükselişe katılmakta zorlanmaya devam ettiği görülüyor.

Buna karşın endekste kısa vadede izlediğimiz ilk direncin bulunduğu 1.441’in geçilmesi yukarı yönlü harekete yeni bir ivme katabilir. Aşağıda ise 1.410 ilk destek konumunda iken buranın altında kısa vadeli trend desteğinin bulunduğu 1.392 ve buranın altında orta vadede en güçlü destek olarak izlediğimiz hafta başına görülen en düşük seviyenin bulunduğu 1.368 bulunmaktadır. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN