Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (25.02.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD uzun vadeli tahvil faizlerinde devam eden yükselişe bağlı olarak gün içerisinde dalgalı bir seyrin izlendiği küresel hisse piyasalarında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrasında güçlü alımlar etkili oldu. Yurt dışındaki toparlanma çabasına rağmen satış baskısının artış kaydettiği BIST-100 Endeksi negatif bir ayrışmayla günü %2,30’luk düşüşle 1.483,02 puandan tamamladı.

ABD borsaları günü %1’leri aşan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,22 – 7,24 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 7,16’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Son iki günde TL varlıkların emsallerinden bariz bir şekilde negatif ayrıştı. Önceki gün ekim ayından başlayan son yükselen trendinin altına sarkan endeks dün de 50 günlük ortalamasının ve 1.500 seviyesinin altına sarkarak gün içi dip seviye olan 1.483 seviyesinden günü tamamladı. Endeksteki son düşüle birlikte aşağı yönlü trend görünümünün daha da belirginleştiğini düşünüyoruz. Bu nedenle günlük bazda görülebilecek tepki hareketlerine karşı temkinli yaklaşmak gerektiği kanaatindeyiz.

Yukarıda ilk direnç seviyemiz 1.506 iken devamında 1.522-1540 aralığı geçilemediği sürece zayıf görünümün devam edeceğini düşünüyoruz. Aşağıda ise dünkü dip ve kapanış seviyesi olan 1.483 ilk referans noktamız. Buranın altında 1.431’e kadar önemli bir seviye bulunmamaktadır. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN