Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (24.07.2020)

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı gündemdeki endişeler ve ABD’de açıklanan işsizlik başvurularının beklentiden kötü gelmesi küresel hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturdu. Salgın kaynaklı gelişmeler ile ekonomik veri akışları fiyatlamalar üzerinde etkisini sürdürmeye devam edecektir. BIST-100 Endeksi ise pozitif ayrışarak günü %0,81’lik yükselişle 119.031 puandan tamamladı.

ABD borsaları günü %1’leri aşan düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı seyrini sürdürüyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,84 – 6,85 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 6,84’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün 119.672’ye kadar yükselen BIST 100’de öğleden sonra kar satışlarının etkili olduğunu gördük. Önceki günlerde de bahsettiğimiz gibi yukarıda hafta içinde görülen 120.500 ile ikinci bir tepe oluşturarak bu bölgede güçlenen dirençler oluşturan endekste buraya yakın yerlerden pozisyon alımlarında risk yüksek seyretmeye devam ediyor.

Bugün satıcılı bir açılışla güne başlamasını beklediğimiz endekste bu hafta görülen dip seviyeler ile 22 günlük ortalamanın bulunduğu 117 bin civarı ilk destek olmaya devam ediyor. Bu seviyenin hemen altında ise bugün 116.500’de bulunan ana yükselen trendimiz bulunuyor. Bu trendin altına sarkılması teknik görünümü bozarak satışların sertleşmesine neden olabilir.

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN