Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (20.03.2020)

BIST-100 Güne Başlangıç

Avrupa Merkez Bankası tarihinin en yüksek varlık alım programını açıklarken, İngiltere Merkez bankasında hem faiz indirimine gitti hem de varlık alımlarını artırdı. Küresel hisse piyasalarında dün tepki çabası etkili olurken, yükselişlerin düşüşlere kıyasla zayıf kalması dikkat çekiyor. BIST-100 Endeksi dün günü %0,45’lik düşüşle 85.195 puandan tamamladı.

ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 6,53 – 6,54 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:40 itibariyle 6,51’li seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Son günlerde küresel ölçüde hisse senetlerinde sınırlı da olsa tepki çabaları dikkat çekmeye başladı. Salı günü yaşanan kısa vadeli sarkmayı göz ardı ettiğimizde BIST 100 de son yılların dip seviyelerinin bulunduğu 83.500-84.500 aralığı üzerinde tutunmaya devam ediyor. Kısa vadede tepki için yapılacak alım denemelerinde 83.500’ün aşağıda zarar kes seviyesi olarak izlenebileceğini düşünüyoruz.

Bugünkü kapanışın bu seviye üzerinde olup olmaması haftalık kapanışı da tayin edeceği için daha önemli. Olası yükselişlerde 89 bine kadar olacak hareketi tepki mahiyetinde, kısa vadeli hareketler olarak izlemekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin