Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (19.11.2020)

BIST-100 Güne Başlangıç

Pfizer’ın koronavirüs aşısının son deneyde yüzde 95 etkin çıktığı açıklanırken, salgın kaynaklı endişeler ve tedbirlerin sıkılaştırılması küresel risk iştahı ve hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturuyor. BIST-100 Endeksi ise önceki günkü kayıplarını geri alarak dün günü %2,78’lik güçlü bir yükselişle 1.294,72 puandan tamamladı.

ABD borsaları günü %1’leri bulan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah yataya yakın bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,70 – 7,71 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 7,71’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Bugün 14:00’te sonuçları açıklanacak TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler etkili olmaya devam ediyor. Genel beklenti faizlerin ağırlıklı ortalama maliyetinin mevcutta bulunduğu bölgeye çekilmesi yönünde. Bunun için de beklentiler ağırlıklı olarak 400-500 puan arasında bir faiz artışı yönünde yoğunlaşmış durumda.

Bugün toplantıda alınacak karar ve sonrasında yapılacak açıklamaya göre sert hareketler görülebilir. Bugün endekste yukarıda daha önceki zirvelerin bulunduğu 1.303 ve 1.309 aralığı kritik direnç bölgemiz olacak. Karar sonrası buranın üzerinde tutunulabilirse hareketler hız kazanabilir ve 1350 bölgesine kadar bir hareket gerçekleşebilir. Aşağıda ise 1.280 ilk referans noktamız olacak. Buranın altında görünüm bozulabilir.

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN