Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (17.05.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

Ticaret savaşlarına dair endişeler gündemdeki yerini korumasına karşın güçlü gelen ekonomik veriler ve beklentilerin üzerinde gelen finansal sonuçlarla küresel piyasalar dün toparlanma kaydetti. BIST- 100 Endeksi’nde ise dalgalı bir etkili oldu ve endeks günü %0,20’lik bir düşüşle tamamladı. ABD borsaları dün günü %1’lere yaklaşan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkimken Çin borsalarında satışlar etkili oluyor. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,02 – 6,03 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:50 itibariyle 6,08’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün yurt dışı piyasalardaki toparlanmanın da katkısıyla yükseliş kaydeden ve 88.500 seviyesini test eden endekste günün ikinci yarısında tekrar satışların etkili olduğu ve kazançların geri verildiği izlendi. Güçlü destek seviyelerine yakın seviyelerden işlem gören ve bu seviyelerde tutunmaya çalışan endekste yükselişlerin CDS’lerdeki yüksek seyir ve devam eden belirsizlik ve riskler nedeniyle kalıcılık sağlayamadığı görülüyor. ABD –Türkiye gelişmeler fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. Endekste aşağı yönlü hareketlerin devamında 86.000 – 85.450 ve 84.650 seviyeleri destek olarak izlenebilir. 84.650 seviyesi altında satışların hız kazanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Yükselişlerde ise 88.000 ile 90.500 seviyeleri direnç konumunda bulunmaktadır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin