Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (14.10.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

BIST 100 dün öğleden önceki kazanımlarını öğleden sonra vererek günü 3,28 puanlık düşüşle 1.413,54 puandan kapattı. İşlem hacmi ise 20 milyar TL’yi geçti. Dün yurtdışında ABD enflasyon verileri sonrası satışlar görülse de akşam kapanışta ABD endeksleri pozitif bölgede kalmayı başardı.

Bu sabah da ABD endekslerinin vadelileri hafif alıcılı seyrediyor. Asya tarafında %1’i aşan yükselişler var. Avrupa tarafında da güne hafif alıcılı açılış beklentileri mevcut. Dün endeksin kapanış saatlerinde 9,07 civarında bulunan Dolar/TL, TCMB’deki görevden alma ve yeni atama haberleriyle gece saatlerinde 9,18 civarını test ettikten sonra sabah saatlerinde 9,15 civarında bulunuyor. Bu görünüm altında endeksin güne satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

BIST 100’ün otomotiv ve havacılık sektöründeki bazı hisselerdeki güçlü desteğe rağmen dünkü yorumumuzda bahsettiğimiz 1.428 üzerinde tutunamaması ve günü düşüşle kapatması dikkat çekti. Üstelik bu hareket son 5 ayın en yüksek hacimlerinden biri ile gerçekleşti.

Bu hareketle birlikte endeksteki teknik görünümde önemli bir zayıflama olduğunu ve dün gün içinde görülen en yüksek seviye olan 1.432’nin çok güçlü bir direnç haline geldiğini düşünüyoruz. Burası geçilemediği sürece stratejinin aşağı yönlü kurgulanması faydalı olacaktır. Aşağıda izleyeceğimiz ilk destek 1.400 olup buranın altında bir kapanış olasılığı 1.380 ve 1.372 aralığındaki güçlü destek bölgesinin bir kez daha test edilmesine neden olabilir. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!