Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (14.05.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

Çin’in gümrük tarifeleri konusunda ABD’ye karşı misillemeye gitmesi ticaret savaşlarına dair endişeleri artırırken yurt dışı hisse piyasalarında satışların hız kazandığı görüldü. Zayıf görünüme bağlı olarak BIST-100 Endeksi günü %2,54’lük bir kayıpla kapattı. ABD borsaları dün günü %2’leri aşan düşüşlerle tamamlarken bu sabah ABD vadelilerinde toparlanma çabasının etkili olduğu görülüyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,07 – 6,08 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:50 itibariyle 6,09’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. Açılışın ardından açıklanacak sanayi üretimi endeksin seyri üzerinde etkili olabilir.

BIST-100 Strateji

Geçtiğimiz hafta kırılan 90.500 desteğinin ardından dün gelen satışlarla birlikte sene başında görülen dip seviye olan 87.500’ün de altına sarkılmış oldu. Günün ikinci bölümünde bir miktar tepki çabası görülse de bunun şu aşamada güçlenebildiğini söylemek zor. Tepkilerin güçlenebilmesi için ilk aşamada 87.500 üzerinde hacimli saatlik kapanışlara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Devamında ise saatlik grafiklerde oluşan son düşüş trendi ise bugün 88.500 civarında bulunuyor. Aşağı yönlü hareketlerde ise dün görülen en düşük seviye olan 85.450 civarı ve devamında geçtiğimiz yıl ağustos ayında görülen 84.650 civarı güçlü destekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN