Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (13.10.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

BIST 100 dün küresel piyasalardaki kararsız görünümün etkisi ile sınırlı bir alanda hareket ettikten sonra günü önceki gün kapanışına paralel bir şekilde 1.417 puandan tamamladı. Bu yatay görünüme karşın işlem hacmi son zamanlardaki ortalamaların hafif de olsa üzerinde oldu. Bu sabah da küresel piyasalardaki karışık kararsız görünüm devam ediyor.

Asya piyasalarında net bir yön ortaya çıkmazken, ABD endeksleri dünkü sınırlı kayıpların ardından bu sabah vadeli piyasalarda yatay görünümünü koruyor. Avrupa’da ise yataya yakın hafif alıcılı bir açılış beklentisi mevcut. Dün endeks kapanışında 9,04 civarında bulunan Dolar/TL bu sabah da bu seviye etrafında hareket ediyor. Bu görünüm altında BIST 100’ün güne yataya yakın kararsız bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Dün açılıştaki sınırlı volatilitenin ardından dar bir alan sıkışan BIST 100’de düzeltmede %50 seviyesinin ve 50 günlük ortalamanın da bulunduğu 1.428 seviyesinin aşılamaması olumsuz bir tablo oluşturuyor. Dün bir kez daha bu bölgeye yakın seviyelerde alımlar hız kaybetti. Kısa vade için endekste referans noktamız burası. Burası aşılamadığı sürece yükselişlere karşı temkinli duruşumuzu koruyacağız. Buranın üzerinde bir kapanış ilk olarak 1.450 civarının gündeme gelmesini sağlayacaktır.

Endekste bugün aşağıda 1.410 ve devamında 1.400’ü destekler olarak izleyeceğiz. Endeksin yeniden 1.400 altına sarkması teknik baskıyı artıracaktır. Endekste referans aralığımız 1.400 – 1.428 olup bu aralıktan çıkış gerçekleşebilecek olur ise çıkış yönünde hareketin güçleneceğini düşünüyoruz. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten