Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (13.01.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

Aşı kaynaklı gelişmeler ve salgın kaynaklı endişeler gündemin ilk sıralarındaki yerini koruyor. ABD’deki gelişmelerle haftaya satıcılı bir seyirle başlayan küresel hisse piyasalarında dün dalgalı bir görünüm kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB ile ilişkiler konusundaki açıklamalarından destek bulan BIST-100 Endeksi günü %0,87’lik yükselişle 1.549,53 puandan tamamladı.

ABD borsaları günü sınırlı yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,49 – 7,51 aralığın da bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,45’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

Yurtdışı piyasalardaki karasız görünüme karşın güne güçlü başlayan BIST 100’de gün içinde dalgalı bir görünüm oluştuktan sonra açılış fiyatına yakın bir kapanış gerçekleşti. Otomotiv sektörü başta olmak üzere sektörel hareketler ön plana çıktı. Önceki günlerde de bahsettiğimiz gibi endekste henüz zirve oluşumuna dair güçlü sinyaller oluşmuş değil. Bu nedenle şuan için geri çekilmelere temkinli yaklaşmak faydalı olabilir.

Bununla birlikte yurtdışı endekslerde son günlerde yorulmalar daha net görülüyor. Buralar öncü olabileceği için olası bir düzeltme başlangıcı için bu endeksler yakından izlenmeli. BIST 100’de kısa vadede 1.530 ve altında 1.500-1.510 aralığı destekler. Yukarıda ise ilk direnç 1.557’de bulunuyor. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN