Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (13.01.2020)

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD –İran arasında azalan gerilim ve ticaret anlaşmasına ilişkin olumlu beklentiler geçen hafta küresel hisse piyasalarında toparlanmayı beraberinde getirdi. Yurt dışındaki pozitif havanın katkısıyla BIST-100 Endeksi de güçlü bir yükseliş kaydetti. Cuma günü de pozitif seyrini sürdüren BIST-100 Endeksi günü %0,57’lik yükselişle 118.664 puandan tamamladı.

ABD borsaları cuma gününü bir miktar düşüşle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,86 – 5,87 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,87’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

ABD – İran geriliminin azalmasıyla geçen hafta çarşamba günü dipten dönüş gerçekleştiren BIST-100 Endeksi, haftayı güçlü bir yükselişle 118.664 puandan tamamladı. Haftalık bazda gerçekleşen bu kapanışın ardından önceki haftanın zirvesi olan 116 bin civarı güçlü destek konumunda olacaktır. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece yükseliş isteğinin devam edeceği endekste izlenecek direnç seviyeleri 119.250 ve üzerinde tarihi zirvelerin bulunduğu 121 bin civarı olacak.

Endekste teknik görünümün tekrar pozitife geçmiş olmasına karşın yükselişin hem çok hızlı hem de aşağıda boşluklar bırakarak gerçekleşiyor olması temkinli olmayı gerektiriyor. Orta vade için önemli bir referans sunan 116.000 desteği altında satış baskısının artış kaydedeceğini değerlendiriyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN