Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (11.01.2021)

BIST-100 Güne Başlangıç

Demokratların Senato’da çoğunluğu elde etmesinin ardından artan mali teşvik umutları küresel hisse piyasalarını destekleyen bir gelişme oldu. TL’deki değer kazanımlarının desteklediği BIST-100 Endeksi yurt dışındaki olumlu havanın katkısıyla yükselişlerini sürdürdü. BIST-100 cuma gününü %1,21’lik yükselişle 1.540,61 puandan tamamladı.

ABD borsaları cuma gününü yükselişlerle tamamlarken, vadelileri bu sabah hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,35 – 7,36 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,42’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz. 

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi gün içi ve kapanış bazlı zirve yenileme serisini geçtiğimiz hafta da devam ettirerek 1.500 seviyesinin üzerine oturdu. Yurtdışı piyasalardaki olumlu hava ve TL’deki değerlenme borsada da yukarı yönlü hareketi destekleyen temel etkenler iken, hareketin önceki haftaların aksine genele yayılması ve ana hisselerde yoğunlaşması da dikkat çekti.

Endekste kısa vadede ilk destek noktamız 1.500-1.510 aralığına çıkmış durumda. Kısa vadeli işlemlerde burası referans olarak takip edilebilir. Buranın altında orta vade için hafta başında 1.475 civarında bulunan son 2 aylık dönemde izlediğimiz yükselen trend desteği önemli olacak. Bu süreçte bahsettiğimiz bu trende kadar olacak geri çekilmeleri sınırlı düzeltmeler olarak izleyeceğiz. 

Kaynak: Gedik Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN