Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (10.10.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

Ticaret savaşlarına ilişkin artış kaydeden endişelerin bir miktar sindirilmesiyle küresel hisse piyasaları önceki günlü kayıplarını geri aldı. Ticaret müzakerelerine yönelik süreç önem taşımaktadır. Fırat’ın doğusuna yönelik başlayan operasyon TL varlıklar üzerinde baskı oluştururken BIST-100 günü %2,17’lik bir düşüşle 99.649 puandan tamamladı.

ABD borsaları dün günü %1’leri bulan yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,87 – 5,88 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,87’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Mayıs ayından beri devam eden yükseliş trendinin altında dün ilk kapanışını yapan BIST 100’de bugün bu trendin içinde dönülüp dönülemeyeceğini takip edeceğiz. Endeksin bugün ve yarın gerçekleştireceği kapanışlar bu trendin kırılıp kırılmadığını daha net bir şekilde gösterecek.

Orta vadede iyimserliğimizi koruyor olsak da kısa vadede operasyona yönelik özellikle ABD’den gelecek açıklamalar volatilite oluşturmaya devam edebilir. Bu nedenle 100 bin altında kalıcılık sağlanacak olursa riskleri sınırlandırmakta fayda olacaktır. 100 bin altında 98.800 ara destek olmakla birlikte 97.300’e kadar önemli bir destek bulunmuyor. Stresin azalması içinse 101 bin üzerinde kapanışlara ihtiyaç var.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN