Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (10.02.2020)

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgına ilişkin endişelerin belirli ölçüde sindirilmesi geçen hafta risk iştahı ve hisse piyasalarında toparlanma yaşanmasına katkı sağlarken, haftanın son işlem gününde tekrar satış baskısı artış kaydetti. BIST-100 Endeksi cuma gününü %1,04’lük bir kayıpla 121.015 puandan tamamladı.

ABD borsaları cuma gününü düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah yataya yakın hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,03– 6,04 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:40 itibariyle 5,97’li seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Son haftalarda 118.500-124.500 aralığı içinde konsolide sürecini devam ettiren endekste, bu band içinde kısa vadeli düşünmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu band içinde ilk önemli destek olan ve Cuma günü altında kapanış gerçekleşen 121.500 izlediğimiz önemli seviyelerden biri iken, bu seviyenin üzerinde de ilk direnç olarak 123.700 izlenebilir.

Endekste özellikle günlük periyodun altındaki göstergelerde zayıflık dikkat çekiyor. 121.500 desteğinin altında olan haftalık kapanışı da göz önünde bulundurduğumuzda bahsettiğimiz konsolide kanalının alt bandının test edilme ihtimali artırıyor. TCMB’nin kurdaki hareketliliği azaltmak için haftasonu aldığı swap kararı sonrası TL ihtiyacı olan kurumların TL varlıklardaki aksiyonlarının etkileri takip edilecek.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin