Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (09.09.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen haftanın ikinci yarısında risk iştahındaki toparlanma küresel hisse piyasalarını destekleyen bir gelişme oldu. Beklentilerden iyi gelen ekonomik verilerle geçen hafta genelinde yukarı yönlü bir seyir izleyen BIST-100 Endeksi cuma günü yurt dışı piyasalara kıyasla negatif ayrışarak günü %1,29’luk bir düşüşle 98.988 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,71 – 5,72 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,71’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Haftanın son günü özellikle bankacılık sektörüne yönelik haber akışlarının da etkisi ile banakacılık endeksinde yoğunlaşan satışları izledik. Endekste önceki haftalarda görülen dip seviyeler ve bu dip seviyeleri referans alan yükselelen trendin altına sarkmaması oldukça önemli. Bu bölge ana hatlarıyla 95-96 bin aralığını işaret ediyor. Bu bölgeye kadar olabilecek satışlar düzeltme hareketleri olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle bu trend değişmediği sürece buradaki geri çekilmelerin alım fırsatı oluşturacağı kanaatindeyiz. Yukarıda ise geçtiğimiz hafta görülen zirveler ile 500 günlük ortalamanın bulunduğu 101.250 kritik gördüğümüz dirençler. Bu seviyler aşılacak olursa endeksin 105-106 bin aralığında görülen yıl içi zirveleri test etme ihtimali artacaktır.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN