Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (08.02.2019)

BIST100 Günlük Yorumu

BIST-100 Güne Başlangıç

Dün yurt dışı piyasalarda olumsuz bir görünüme karşın BIST-100 Endeksi günü %0,19’luk sınırlı bir yükselişle tamamladı. ABD borsaları günü %1’leri bulan düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Çin borsaları tatil nedeniyle işlem görmezken Asya piyasalarında %1’leri aşan kayıplar hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 5,24 – 5,25 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:50 itibariyle 5,25’li seviyelerden işlem görmekte. Endeksteki ağırlığı yüksek olan Ereğli’nin net kârı piyasa beklentilerinin üzerinde gelerek endeksteki kayıpları sınırlayabilecek olsa da BIST- 100 Endeksi’nin yurt dışındaki olumsuz havaya bağlı olarak güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Küresel büyümeye ilişkin kaygıların ve ticaret görüşmelerine dair endişelerin artış kaydetmesi küresel risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor. BIST-100 Endeksi son günlerdeki satış baskısının ardından dün pozitif bir ayrışma gösterse de küresel risk algısındaki bozulmanın TL varlıklar üzerinde baskı oluşturduğu izlenebilir. Dün zayıflayan risk iştahı ile gelişmekte olan ülke para birimlerinin baskı altında kaldığı ve TL’nin de değer kaybettiği görüldü. Güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını beklediğimiz BIST-100 Endeksi’nde aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda kritik destek bölgesi olan 101.500 – 100.000 aralığı takip edilecek. 500 günlük ortalama altındaki olası kapanışlar endeksteki satış baskısının artış göstermesine neden olabilecektir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN