Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (08.01.2019)

BIST100 Günlük Yorumu

BIST-100 Güne Başlangıç
ABD’de beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dışı istihdam verisi ve Powell’ın mesajları sonrasında küresel hisse piyasalarında yeni haftada da iyimser havanın genel olarak korunduğu görüldü. Son dönemdeki düşüşlerin ardından BIST-100 Endeksi dün de yukarı yönlü bir seyir izleyerek haftanın ilk işlem gününü %1,26’lık bir yükselişle tamamladı. ABD borsaları dün günü %1’leri bulan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 5,38 – 5,39 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:40 itibariyle 5,39’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji
Küresel piyasalardaki toparlanmanın etkisi ile cuma günü başlattığı yükselişi dün de devam ettiren endekste 91.000 üzerinde kapanış görmediğimiz sürece endekste düşüş trendinin sonlandığını söylemek için erken olacağı görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Yurtdışı piyasalarda Cuma günü ABD istihdam rakamları ve Fed’den gelen açıklamaların etkisinin azaldığını görüyoruz. Kısa vadede 88.500-91.000 kanalını takip ettiğimiz endekste olası geri çekilmelerde ise 88.500 altında geçtiğimiz hafta gördüğümüz dip seviye ilk destek olarak izlenecek olsa da 88.500 altında ağustos ayında gördüğümüz dip seviyenin de bulunduğu 84.500 civarının hedef olabileceğini düşünüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN