Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (07.05.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD Başkanı Trump’ın Çin’e gümrük vergilerinin artırılacağını açıklaması sonrasında ABD – Çin arasındaki ticaret savaşlarına dair endişeler tekrar gündeme taşınırken yurt dışı piyasalardaki zayıf görünüm BIST-100 üzerinde de etkili oldu. BIST-100 günü %1,03’lük bir düşüşle tamamladı. ABD borsaları dün günü düşüşle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri satıcılı seyir devam ediyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,00 – 6,01 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:55 itibariyle 6,12’li seviyelerden işlem görmekte. Dün akşam saatlerinde açıklanan YSK kararı sonrasında kur tarafındaki yükselişlere bağlı olarak BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün 91.500’e kadar geriledikten sonra güçlü şekilde tepki vererek 93 bine yakın kapanış yapan endeks, günlük bazda yukarı dönüş için önemli bir işaret verse de İstanbul seçimlerinin yenilenmesi haberinin ardından bugün dün gördüğü dip seviyeleri açılışta test etmek isteyebilir. 91.500 altında ise mart sonunda gördüğümüz 90.500 desteği bu süreçteki en kritik noktamız konumunda. Olası haber akışlarıyla bu desteğin altında endeksteki kısa vadeli satış baskısının artış kaydedebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Endekste kısa vade için dünkü boşluğun doldurulacağı 93.500 ilk güçlü direnç konumunda. Buranın altında kalındığı sürece yükselişler piyasa tarafından yeni satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edilebilir.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin