Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (07.03.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

Bankacılık endeksi öncülüğünde yukarı yönlü bir seyir izleyen BIST- 100 Endeksi TCMB kararı sonrasında etkili olan kar satışları ve TL’de hız kazanan değer kayıplarının etkisiyle kazançlarını geri vererek günü %0,27’lik bir düşüşle tamamladı. Küresel hisse piyasalarında büyümeye ilişkin artan endişelerle satıcılı görünüm devam etti. ABD borsaları dün günü düşüşle tamamlarken bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 5,42 – 5,43 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:40 itibariyle 5,43’lü seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Önceki günlerde olduğu gibi yükselişlerin kar realizasyonu fırsatı olarak kullanıldığı bir günü daha geride bıraktık. Son oluşan düşüş trendini aşmakta zorlanan endekste kısa vadede hafta içinde test ettiğimiz 103.000 ilk önemli destek konumuna geçti. Bu seviyenin altında ise 101.500-101.900 aralığı izlediğimiz en önemli destek bölgesi konumunda. Teknik göstergelerin de aşağı yönlü hareketi desteklediği endekste 105.000 geçilemediği sürece yükselişlere temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Ocak sonundan beri devam eden konsolide bölgesi içinde hisse ve sektör bazlı yaşanan ayrışmalar buradaki kararsızlığın bir göstergesi durumunda. Bu konsolide bölgesinden çıkılmasının hareketleri sertleştireceğini düşünüyoruz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN