Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (06.12.2018)

BIST100 Günlük Yorumu

Bist-100 Güne Başlangıç
TCMB 2019 Yılı Para ve Kur Politikası metninde ve Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısında sıkı duruş söyleminin yinelenmesine bağlı olarak Türk Lirası’ndaki değer kazanımlarının katkısıyla BIST-100 günü %0,10’luk bir yükselişle tamamladı. Brexit’e ilişkin endişeler ile ABD’de verim eğrisinin terse dönmesi risk iştahını baskılamaya devam ediyor. ABD borsaları dün tatil nedeniyle işlem görmezken, bu sabah ABD vadelileri satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında %2’leri bulan satışlar hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 5,33 – 5,34 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:55 itibariyle 5,37’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji
BIST-100 Endeksi, TCMB 2019 Yılı Para ve Kur Politikası metninde ve Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi toplantısında sıkı duruş söyleminin yinelenmesine bağlı olarak değer kayıplarını geri aldı. Ancak küresel risk iştahındaki zayıf seyir ve hisse piyasalarında etkili olan satışlar, endekste satış baskısının devam edebileceğine işaret ediyor. Endekste ilk önemli destek noktası dün test edilen en düşük seviye olan 92.850 olarak karşımıza çıkıyor. 92.850 desteği altında ise 91.300 seviyesi gündeme gelebilecektir. Bu seviyeyi orta vadede endeks için en önemli destek olarak izlemeye devam edeceğiz. Yukarı yönlü hareketlerde görünümün yeniden pozitife dönebilmesi için 95,500 üzerindeki hareketlere ihtiyaç olduğu görüşümüzü koruyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin