Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (05.12.2018)

BIST100 Günlük Yorumu

BIST-100 Güne Başlangıç
Dün küresel risk iştahının terse dönmesi BIST-100 Endeksi üzerinde baskı oluşturdu. Bununla birlikte Türk Lirası’ndaki değer kayıplarının hız kazanması BIST-100 Endeksi’nde satış baskısı artırırken endeks günü %1,15’lik bir düşüşle tamamladı. ABD’de verim eğrisinin terse dönmesi ve büyümeye ilişkin kaygıların risk iştahını baskıladığı izlenirken ABD borsaları dün günü %3’leri aşan düşüşlerle tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 5,42 – 5,43 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:40 itibariyle 5,38’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji
ABD öncülüğünde küresel risk iştahı baskılanırken, TL’deki değer kayıpları ön plana çıkmaya dün de devam etti. Kurlardaki hızlı değer kayıplarının da etkisi ile dün BIST 100’ün kapanışı güçlü destek bölgesi olarak gördüğümüz 94,350-93,750 aralığında gerçekleşti. Önceki gün görülen zirvelerden sert dönüş sonrası devam eden bu satışlar ve küresel görünümdeki bozulma endeksteki satış baskısının devam edebileceğini işaret ediyor. 93,750 altında oluşan son kanalın alt bandı olan 91,300 yeniden gündeme gelecektir. Bu seviyeyi orta vadede endeks için en önemli destek olarak izlemeye devam edeceğiz. Yukarı yönlü hareketlerde görünümün yeniden pozitife dönebilmesi için 95,500 üzerindeki hareketlere ihtiyaç olduğu görüşümüzü koruyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin