Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (05.02.2019)

BIST100 Günlük Yorumu

BIST-100 Güne Başlangıç

Ocak ayından bu yana güçlü bir yükseliş kaydeden BIST-100 Endeksi’nde son günlerde kâr satışlarının etkili olduğu izleniyor. Dün de açılışın ardından endekste kâr satışları devam etti ve BIST- 100 günü %0,66’lık bir düşüşle tamamladı. ABD borsaları dün gün içerisinde yatay bir seyir izlerken akşam saatlerinde gelen alımların etkisiyle günü yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yatay bir seyir izliyor. Çin borsaları bugün de tatil nedeniyle işlem görmezken Asya piyasalarında yatay bir seyir hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 5,22 – 5,23 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:50 itibariyle 5,21’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100’de düzeltmede üçüncü günü geride bıraktık. Geçtiğimiz hafta en yüksek 105.930’u gören endekste zirve seviyeye göre kayıp 3.700 puana yaklaştı. Önceki hafta başlayan ve geçtiğimiz hafta yoğunlaşan teknik göstergelerdeki negatif uyumsuzluk, düzeltme hareketini destekliyor. Buna karşın endeks gerilerken işlem hacminin düşük seyrediyor olması pozitif. BIST 100’de teknik olarak ana destek noktası 100.000-101.500 arası olmaya devam ediyor. Yurtdışında görünümü değiştirecek majör bir gelişme olmadıkça endekste bu desteklere doğru olacak geri çekilmeler alım iştahını yeniden artırabilir. Son dönemdeki yükselişin eğiminin çok sert olması bazı endişeler doğursa da endekste trend dönüşünden bahsetmek henüz mümkün değil.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN