Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (04.10.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

Zayıf gelen hizmet PMI verileri sonrasında küresel piyasalarda satışlar gözlense de merkez bankalarına yönelik güç kazanan faiz indirim beklentileri piyasalardaki baskıyı sınırladı. Beklenenden daha iyi gelen enflasyon sonrasında BIST-100 Endeksi’nde alımlar etkili olsa da kazançlar korunamadı ve BIST-100 günü %0,70’lik düşüşle 102.784 puandan tamamladı.

ABD borsaları dün günü yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında hafif alıcılı bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,69 – 5,70 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,69’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 son dört işlem gününü düşüşle kapatırken, dün gün içi volatilitenin de oldukça yüksek seyrettiğini gördük. Beklentilerin altında kalan enflasyon verisi yükselişe neden olsa da sonrasında yurtdışındaki negatif görünüm ve Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon kaynaklı jeopolitik risk algısı satışlara neden oldu.

Endeksin günü 103.000 seviyesinin altına kapatmış olması negatif bir görünüm oluştursa da kırılma sonrası satışların sınırlı kalması bugüne yönelik temkinli bekleyişe devam edilmesini gerekli kılıyor. Gün içinde 103.500’ün aşılması ve üzerinde gerçekleşecek saatlik kapanışlar pozitif işaret oluşturacaktır. Aksi takdirde özellikle 103.000 altındaki kapanışların devam etmesi kısa vadeli yükseliş trendinin bulunduğu 101.800 civarını gündeme getirebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN