Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (04.03.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

Türk Lirası’ndaki değer kayıplarına bağlı olarak BIST-100 Endeksi’nde satış baskısı artış kaydetti ve endeks cuma gününü %1,21’lik bir düşüşle tamamladı. ABD ve Çin’in yakın zamanda anlaşmaya varabileceğine ilişkin haber akışları bu sabah küresel piyasaları destekleyen bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. ABD borsaları cuma gününü yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkimken Çin borsalarında %3’lere yaklaşan yükselişler etkili oluyor. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,37 – 5,38 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:50 itibariyle 5,37’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Son düşüş trendinin üzerine çıkmasına rağmen bu trendden uzaklaşamayan BIST 100’de geçtiğimiz hafta yükselişler satış fırsatı olarak kullanıldı. 105 bin üzerinde tutunmakta zorlanan endekste, alımların kuvvetlenebilmesi için 105.250’nin aşılması gerekiyordu ki bu başarılamadı ve aşağıda önceki trendin haftalık kapanışının bulunduğu 103.500 seviyesinin altında bir haftalık kapanış gerçekleşti. Haftalık kapanışın bu trendin altında gerçekleşmesi negatif bir görünüm sergilerken, bu trendin altına haber akışlarının da etkisi ile görülen gerilemede işlem hacminin görece düşük kalması bu negatifliği azaltan bir etken. Küresel piyasaların etkisi ile haftaya alıcılı başlangıç yapılsa dahi yükselişin ivme kazanabilmesi için bugün 104.350’nin aşılması gerekiyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN