Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (01.03.2019)

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel piyasalardaki zayıf görünüme karşın dün BIST emsallerinden pozitif ayrıştı. İçeride de bankacılık – sınai endeksleri arasındaki ayrışma dikkat çekti. Bankacılık endeksi dün BIST’i yukarı taşırken, sınai endeksi günü düşüşle kapattı. Dün vadeli piyasalarda şubat vadeli sözleşmelerin kapanış günü olmasının hem hisse bazında hem de endeksin emsallerinden ayrışmada etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu sabah ise Çin öncülüğünde bir miktar iyimserlik izliyoruz. ABD endeks vadelileri hafif artıda, Avrupa’da güne hafif alıcılı açılış beklentisi hakim, Asya’da Güney Kore hariç piyasalar alıcı. Dün kapanış saatlerimizde 5,3250 civarında bulunan Dolar/TL bu sabah 5,34’ün biraz üzerinde. Bu görünüm altında endeksin güne hafif alıcılı bir açılış yapmasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Ocak sonu ve şubat ortalarında gördüğü zirvelerden geçen son düşüş trendinin üzerine çıkmasına rağmen bu trendden uzaklaşamayan BIST 100’de gün içi yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanıldığını görüyoruz. Yaşanan yükselişler sonrası 105 bin üzerinde tutunmakta zorlanan endekste, alımların kuvvetlenebilmesi için 105.250’nin aşılması gerekiyor. Aşağıda önceki trendin haftalık kapanışının bulunduğu 103.500 ile 105.250 aralığındaki dalgalanma alanını izliyoruz. Teknik göstergelerde görülen negatif aykırılıklar da olası bir geri çekilmede 103.500 altında kapanış ihtimalinin oluşması durumunda satışların hızlanabileceğini işaret ediyor. Bu nedenle endeksin bugün günlük dolayısıyla da haftalık bazda 103.500 üzerinde kalabilmesi oldukça önemli.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN