Borsa Yorumu / Gedik Yatırım – (01.02.2019)

BIST100 Günlük Yorumu

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed’in faiz artırımı konusunda sabırlı olacağına ilişkin yaptığı vurgunun etkisiyle güne güçlü bir yükselişle başlayan BIST-100 Endeksi, yurt dışı piyasalardaki karışık görünüm ve gün sonunda hız kazanan kâr satışlarıyla kazançlarını geri vererek günü %0,11’lik bir düşüşle tamamladı. ABD borsaları dün günü Dow Jones endeksi dışında yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında yatay bir seyir izlenirken Çin borsalarında alımlar hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 5,17 – 5,18 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:40 itibariyle 5,19’lu seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Fed sonrası güne güçlü bir yükselişle başlayan BIST-100 Endeksi gün sonuna doğru gelen kâr satışlarının etkisiyle kazançlarını geri verdi. Son iki gündür gün içerisinde yukarı yönlü hareketlerin etkili olmasına karşın kapanışa doğru gelen satışlarla endeksin gün içi kazançlarını sildiği görülmekte. Bu sabah küresel piyasalarda sakin görünüme bağlı olarak güne yatay bir açılışla başlamasını beklediğimiz BIST-100 Endeksi’nde bilanço sezonu nedeniyle hisse bazlı hareketlerin ön plana çıktığı izlenebilir. Endekste yaşanabilecek kâr satışlarında 103.000 ile 500 günlük hareketli ortalama denk gelen 101.250 seviyeleri önemli destek noktaları olarak izlenebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 105.000 ve dün test edilen 105.930 seviyesi direnç konumunda bulunmaktadır.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin