Borsa Yorumu / Ekinciler Yatırım – (10.12.2014)

Kapanış:

Güne yatayda zayıf başlayan BIST100 Endeksi öğleden sonra kar realizasyonlarının hızlanmasının ardından günü 1.291 puan değer kaybederek 83.527 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi ise 4,0 milyar TL olarak gerçekleşti. Euro/Dolar paritesi ise 1,2425 seviyelerinde dengelendi.

Açıklanan Veriler:

The Johnson Redbook’un hazırladığı indikatöre göre, ABD’de büyük mağazalarda satışlar Aralık ayının ilk haftasında bir önceki ayın aynı dönemine göre yüzde 1,3 azaldı. Redbook’un verilerine göre satışlar aynı dönemde mevsimsel etkilerden arındırılmamış verilerle geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9 arttı.

Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk, IMF ile işbirliğini genişletmek istediklerini söyledi. Geçtiğimiz hafta Maliye Bakanlığı’ndan IMF heyetini ülkeye davet etmesini isteyen Yatsenyuk, yapılacak müzakerelerle
IMF ile işbirliği programının genişletilmesine karar verilmesini hedefleyeceklerini söyledi.

ABD’nin Uluslararası Mağaza Merkezleri Konseyi (ICSC) ve Goldman Sachs, zincir mağaza satışlarının 6 Aralık haftasında yüzde 1,5 düşüş gösterdiğini bildirdi. Önceki hafta satışlarda yüzde 1,8 düşüş olmuştu. Böylece ICSC/Goldman Sachs zincir mağaza satışları endeksi 559,1 puandan 550,8 puana geldi. ICSC ve Goldman’dan yapılan açıklamaya göre, satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 arttı. Geçen hafta yıllık bazda yüzde 2,8 artış olmuştu.

ABD’de Ulusal Bağımsız İşletmeler Federasyonunun(NFIB) açıkladığı ve küçük işletmelerin piyasaya bakışını yansıtan küçük işletmeler güven endeksi Kasım ayında 2,0 puan yükseldi. Böylece endeks 96,1 puan seviyesinden 98,1 puana geldi. Piyasalar endeksin 96,5 puana çıkmasını bekliyorlardı.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü(OECD) bölgesinde Ekim ayında işsizlik oranı değişiklik göstermedi. OECD’den yapılan açıklamaya göre, Bölgede işsizlik oranı yüzde 7,2 olarak kaldı. Bölgede en yüksek işsizlik oranı %24,0 ile İspanya’da görünüyor.

İspanya Hazinesi bugün düzenlediği 6 ve 12 ay vadeli 2 bono ihalesi ile toplam 4,5 milyar euro borçlandı. Borçlanma maliyetleri yükseldi. 6 ay vadeli bono ihalesi ile 683 milyon euro borçlanma
gerçekleşirken, ortalama faiz oranı yüzde 0,276 oldu. Bu vade için yapılan son ihalede ortalama faiz yüzde 0,211 seviyesinde gerçekleşmişti.

Beklentiler:

Yurtdışındaki kötü havanın etkisiyle BIST 100 günü %1,52 aşağıda kapattı. Zayıf bir kapanış yapan BIST’te önümüzdeki günlerde kar realizasyonlarının devamı gelebilir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir