Borsa Yorumu / Bizim Menkul – (27.07.2017)

BIST100 Günlük Bülteni

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ

Dün Ne Oldu…

Beklenen FED toplantısı dün akşam gerçekleşti. Banka politika faizini değiştirmezken %1-1,25 aralığında bıraktı. Banka açıklamasında istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiğini ve ekonomik aktivitenin ılımlı bir seyir izlediğini belirtirken, enflasyonun istenilen düzeyde olmadığını belirtti. FED beklentilerinin (%2) altında seyreden enflasyon oranını dikkatle takip ettiklerini belirtirken hedeflenen değerlere orta adede ulaşılabileceğini belirtti. Enflasyon ile ilgili tutum Bankanın piyasalar tarafından güvercin olarak algılanmasına destek oldu. Bankanın ayrıca bilanço küçültme konusunda “ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde, göreceli olarak yakın bir zaman”ı işaret etmesi de piyasa tarafından olumlu algılandı. Bankanın Eylül ya da Aralık aylarında bilanço küçültme operasyonuna başlayacağı tahmin edilirken, bu belirsizliğin en geç Eylül ayında sona erdirileceği düşünülüyor. FED toplantısı sonrasında aşağı yönlü tepki veren dolar endeksi karar sonrasında 93,50 seviyelerinin altına düştü. Paralel olarak karar sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri de 2,30 seviyesinin altına geriledi.

Bankanın faiz artırmaktan geri durması ve sıkı para politikası duruşunu yumuşatmaya yönelik her açıklaması kısa vadede gelişmekte olan ülke para birimlerine ve varlık fiyatlarına olumlu etki ediyor. Dün TL’de yaşanan değer kazancı karar sonrası hızlanırken sabah saatlerinde USD/TL 3,5330 seviyesinde işlem görüyor. Euro/USD 1,1730 seviyesine yükselirken Euro/TL ise 4,1470 seviyesine gerilemiş durumda. Bu kararın kısa vadeli olarak bir süre daha TL üzerindeki baskıların azalmasını sağlayacağını düşünüyoruz.

Bist-100 endeksi dün %0,15 artışla 165 puan yükselerek 107.206 puandan günü kapattı.

Bugün Ne Bekliyoruz…

107 bin seviyesi üzerinde tutunmaya çalışan endeksin FED kararı sonrasında bugüne pozitif başlayacağını düşünüyoruz.

Bugün yurtdışından önemli bir veri akışı beklenmezken piyasalar saat 14:00’de gerçekleşecek TCMB faiz kararına odaklanmış durumda. Düşen enflasyon rakamlarına rağmen TCMB’nin sıkı para politikasını devam ettireceğini düşünüyoruz.

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…

MSCI Türkiye F/K17 çarpanı MSCI EM F/K17 çarpanına göre %30 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %16 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan CDS ve piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2017 satış, FAVÖK ve net kar büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerine paraleldir. TCMB’nin 2017 yılında FED’in atacağı adımlara göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. 2017 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin piyasa beklentisine paralel %11.17 seviyesinin hafif üzerine çıkmasını öngörmekteyiz. Dolar/TL’nin 2017’de ortalama 3,78 seviyelerinde seyredeceğini beklerken 2017 sonunda 3,88 seviyesine ulaşacağını öngörmekteyiz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN…