Borsa Yorumu / Bizim Menkul – (19.06.2017)

BIST100 Günlük Bülteni

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ

Dün Ne Oldu…

Cuma günü özellikle günün ikinci yarısında gelen satışların etkisiyle %0,55 gerileyerek haftayı 98.192’den tamamladı. Endeks uluslararası borsaların gerilediği dönemde dahi yükselen trendini korurken haftanın son işlem gününde yurtdışı borsalardan negatif ayrıştı. Haftanın son işlem gününde birleşme ve satın alma haberlerinin etkisiyle ABD borsalarında yükselişler gözlemlenirken Avrupa borsalarında genel olarak olumlu bir trend görüldü. Yunanistan’ın talep ettiği kredi diliminin serbest bırakılması Avrupa borsalarını olumlu etkiledi. Dolar/TL 3,48’e gerilerken faizler %11,10’dan kapandı.

Bugün Ne Bekliyoruz…

Bugün yurtiçi ve yurtdışında önemli bir veri akışı bulunmazken İngiltere’de Brexit süreci başlayacak. Sabah saatleri itibariyle Dolar/TL 3,50 seviyesinde işlem görürken Asya borsaları ve ABD future seviyeleri alıcılı. BİST100 güne pozitif bir başlangıç yapabilir.

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…

MSCI Türkiye F/K17 çarpanı MSCI EM F/K17 çarpanına göre %29 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %15 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan CDS ve piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2017 satış, FAVÖK ve net kar büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerine paraleldir. TCMB’nin 2017 yılında FED’in atacağı adımlara göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. 2017 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin piyasa beklentisine paralel %11,17 seviyesinin hafif üzerine çıkmasını öngörmekteyiz. Dolar/TL’nin 2017’de ortalama 3,78 seviyelerinde seyredeceğini beklerken 2017 sonunda 3,88 seviyesine ulaşacağını öngörmekteyiz.

Finkafe'de Paylaş