Borsa Yorumu / Bizim Menkul – (14.09.2018)

BIST100 Sabah Yorumu

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ

Dün Ne Oldu…
TCMB, hafta boyunca piyasanın odağında bulunan faiz kararını açıkladı. Dün gerçekleştirilen PPK toplantı sonrasında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 625 baz puan artırarak %17,75’ten %24’e yükseltti. Yapılan açıklamada iç talepteki yavaşlamanın hızlandığını ve gelişmelerin yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceğini dile getiren Merkez Bankası, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceğini vurguladı. Ayrıca Türk Lirası likidite yönetimine ilişkin yapılan duyuruda halihazırda gecelik vadede gerçekleştirilen fonlamanın bugün itibariyle haftalık vadede yapılacağı açıklandı.

Dün Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre Türkiye’de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak. Buna göre menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedeller 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülecek.

TCMB’nin faizi piyasa beklentisinin üzerinde arttırmasıyla birlikte döviz kurlarında sert düşüşler görülürken TL, gelişmekte olan para birimlerinden pozitif ayrıştı. Dolar/TL, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz ve enflasyon hakkındaki açıklamalarıyla birlikte yükselişe geçerek 6,55 seviyesinin üzerine çıktı. Daha sonra 6,44 seviyesinde dengelenen parite faiz kararıyla birlikte sert düşerek 6,01 seviyesine geriledi. İlk tepkinin ardından 6,13-6,18 aralığında hareket eden Dolar/TL, bugün 6,0664 seviyesinden işlem görüyor. Dolarla paralel hareket eden Euro/TL paritesi faiz kararı sonrası 7,00 seviyesine kadar geri çekilirken sabah itibariyle 7,1014 seviyesinde bulunuyor.

Güne negatif başlayan BİST100 Endeksi seansın ilk yarısında satıcılı bir seyir izleyerek 91.200 sınırına kadar geriledi. Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası hızla yükselişe geçen endeks günü %2,38 değer kazancıyla 94.419 puandan kapattı. 2 yıllık gösterge tahvil faizi bir önceki kapanışa göre değişmeyerek %25,01’de sabit kalırken 10 yıllık tahvil faizi 131 baz puan düşerek %19,00 seviyesine geriledi.

İngiltere ve Avrupa Merkez Bankaları piyasa beklentilerine paralel olarak faizlerde ve varlık alım programlarında değişikliğe gitmedi. İngiltere Merkez Bankası politika faizini %0,75 seviyesinde sabit bırakırken, Avrupa Merkez politika faizini %0, mevduat faizini %-0,40’ta ve marjinal fonlama faizini de %0,25’te sabit tuttu. AMB Başkanı Mario Draghi’nin faiz kararı sonrası basın toplantısında yaptığı açıklamaların etkisiyle yükselişe geçen Euro/TL paritesi kısa süreliğine 1,17 sınırının üzerine çıktı. 1,17 sınırının üzerinde tutunmayı başaramayan parite sabah itibariyle 1,1694 seviyesinden işlem görüyor.

ABD hisse senetleri piyasaları pozitif başladıkları günü Dow Jones Sanayi Endeksi %0,57 artarak, S&P 500 Endeksi %0,53 artışla ve Nasdaq Teknoloji Endeksi %0,75 yükselişle tamamladı. ABD 10 yıllık devlet tahvil faizi %2,97 seviyesinden işlem görüyor.

ABD’de Ağustos ayı TÜFE’si beklentinin altında kaldı. Aylık %0,2 ve yıllık %2,7 artış gösteren TÜFE’de piyasa beklentisi sırasıyla %0,3 ve %2,8 artış olması yönündeydi. Çekirdek TÜFE aylık %0,1, yıllık %2,2 arttı.

Bugün Ne Bekliyoruz…
Bugün yurtiçinde cari işlemler dengesi takip edilecek. Yurt dışında ise Euro Bölgesi dış ticaret dengesi ile ABD sanayi üretimi ve Michigan tüketici güven endeksi verileri ön plana çıkıyor.

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…
6,5x olan MSCI Türkiye F/K18T çarpanı 11,8x olan MSCI EM F/K18T çarpanına göre %45 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %27 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2018 yılı için satış, FAVÖK, net kar ve temettü büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerin hafif altında olmasına rağmen 2019 yılında EM ortalamasından daha iyi performans göstermesi beklenmektedir. TCMB’nin 2018 yılında FED’in atacağı adımlar ve enflasyon görünümüne göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. Bloomberg konsensüs verisine göre 2018 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin %17,75 seviyesinde dengeleneceği beklenmektedir. Aynı şekilde Dolar/TL’nin 2018 sonunda 6,4 seviyesinde dengeleneceği beklenirken 2018 ortalamasının 5,24 olacağı öngörülmektedir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin