Borsa Yorumu / Bizim Menkul – (14.03.2017)

BIST100 Günlük Bülteni

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ

Dün Ne Oldu…

Haftanın ilk işlem gününe yatay başlangıç yapan BİST100 endeksi artan kurların etkisiyle 88.921 puana kadar geriledikten sonra kapanışa yakın gelen alışlarla günü %0,20 değer kaybıyla 89.430 puandan tamamladı. Dolar/TL 3,73-3,76 bandında dalgalanırken gösterge tahvilin faiz oranı 5 baz puan artışla %11,57 oldu. Fed’in Çarşamba günü faiz artırımına gitmesine neredeyse kesin gözüyle bakılırken hisse senetleri ve dolar merkez bankalarının ekonomik veri açıklamalarının gerçekleşeceği haftanın ilk işlem gününde dar bir aralıkta işlem gördü. S&P500 Endeksi, tarihi rekor seviyesinin yaklaşık %1 altında yatay seyretti. Avrupa’da borsaları maden hisselerindeki yükselişle artıda kapattı. ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi %2,60’ın üzerine çıktı. Petrol fiyatları geçen haftaki düşüşün ardından yatay bir seyir gösterirken Brent tipi petrol 51,4 dolardan kapanış yaptı. Altın fiyatları ons başına 1.203,7 dolar seviyelerinde dengelendi.

Bugün Ne Bekliyoruz…

Piyasalar bu hafta ABD, İngiltere, Japonya ve Türkiye merkez bankalarının kararlarına dikkat kesilecek. Bugün yurt içinde veri akışı sakin iken yurt dışında Avro Bölgesi Ocak ayı sanayi üretimi ve Zew beklenti endeksi, ABD’de ise Şubat ayı ÜFE verisi takip edilecek. Dolar/TL sabah saatleri itibariyle 3,75 sınırında gezinirken Euro/dolar 1,0650 seviyesinde işlem görüyor. Brent Petrolün varil fiyatı 51,3 dolar, altının ons fiyatı 1.202 dolar seviyesinde. Borsa İstanbul’un güne hafif satıcılı başlayacağını düşünüyoruz.

Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…

MSCI Türkiye F/K17 çarpanı MSCI EM F/K17 çarpanına göre %31 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %13 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan CDS ve piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2017 temettü, net satış ve FAVÖK büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerinin üzerindedir. TCMB’nin 2017 yılında FED’in atacağı adımlara göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. 2017 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin piyasa beklentisine paralel %11,55 seviyesinin hafif üzerine çıkmasını öngörmekteyiz. Dolar/TL’nin 2017’de ortalama 3,60 seviyelerinde seyredeceğini beklerken 2017 sonunda 3,70 seviyesine ulaşacağını öngörmekteyiz.

ŞİRKET HABERLERİ

Türk Telekom (TTKOM; Haberin etkisi: Sınırlı Olumlu )
Şirketin bağlı ortaklığı Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve mobil haberleşme altyapısı olmayan 1.472 adet yerleşim yerine mobil haberleşme altyapı kurulması ve işletilmesini içeren İhale’ye Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. ile birlikte teklif verilmiştir. Proje süresi 3 yıldır.

Aksu Enerji (AKSUE; Haberin etkisi: Olumlu)
Şirket Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında MASFEN İnşaat Enerji San. ve Tic. A.Ş ile Isparta İli Gönen İlçesi Fandas- Koçtepe Köyünde yapılacak 2 MW ‘lık Güneş Enerji Santrali kurulumu için 2.400.000 Euro + KDV bedelle sözleşme imzalandığını duyurdu. Yapımına yeni başlanılacak santral inşaatı tamamlandıktan sonra şirketin Güneş Enerji Santrali kurulu gücü 8 Mw. ‘a ulaşacak.

Tav Havalimanları (TAVHL; Haberin etkisi: Olumlu)
Şirket ve Al Rajhi Holding Group’un oluşturduğu konsorsiyum, Suudi Arabistan’ın Yanbu şehrinde bulunan Yanbu luslararası Havalimanı’nın işletme ve geliştirme hakkını içeren imtiyaz sözleşmesi için, yerel otorite olan Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile görüşmelere başlandığını duyuruldu.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin